Sıkça Sorulan SORULAR

Kurs Programımız Hakkında Merak Edilenler...


Genel Sorular

Aslında temel olarak hepsi aynıdır.Hepsi İngilizce konuşmayan kişilere İngilizce öğretilmesi işi ile ilgili terimlerdir. Bu kısaltmalar arasındaki temel fark, öğretilme işinin yapıldığı ülkedir.
TESOL (Teaching English to Speakers of Second or Other Languages) ve TEFL (Teaching English as a Foreign Language) İngilizce konuşmayan ülkelerde İngilizce öğretiminin standart terimleridir. TESL (Teaching English as a Second Language) ve TEAL (Teaching English as an Additional Language) İngilizce konuşulan ülkelerde, göçmenlere ve mülteci topluluklara İngilizce öğretme işinin standart terimleridir.
TEFL ve TESL kısaltmaları daha çok Avrupa'da kullanılırken, TESOL ve TEAL Kuzey Amerika'da daha yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.
Eğer yurtdışında İngilizce öğretmenliği yapmak istiyorsanız, seçmeniz gereken program budur. Bu program ile alacağınız sertifika, Türkiye'deki tüm özel okullarda ve özel dil kurslarında geçerli olup Milli Eğitim Bakanlığından atamanız yapılabilmektedir.
TESOL Programının eğitmenleri TESOL öğretimi konusunda deneyimlidirler.
Öğretmen adaylarına gerçek öğrenciler üzerinde pratik saatleri sağlanır. Kursa katılan herkese kişisel bir dikkat ve özen gösterilir.

Evet TESOL, Oxford Ltd. (Ref:10131965) tarafından akredite bir kuruluştur. Bu yüzden her katılımcı kursunu başarı ile tamamladığı takdirde, "OXFORD LTD Certificate in TESOL" belgesi alır.

Böyle bir gereklilik olmamasında karşın, eğer yurtdışında çalışacaksanız üniversite mezunu (Lisans) olmanız tercih sebebidir.

Bununla birlikte, ülkenizdeki üçüncü seviye eğitim düzeyini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu kurs sizi doğru şekilde İngilizce öğretmek üzere hazırlayacaktır, ancak rekabetçi piyasaya bakarak söyleyebiliriz ki, lisans diplomasına sahip olmanız size öncelik kazandıracaktır.

Hayır. TESOL programı öğretmenleri evrensel olarak kabul edilmiş olan "Communicative Approach" ile eğitilirler. Bu yaklaşım ile bütün dil düzeyleri için sınıflarda öğretim yapılırken İngilizce konuşulacaktır.
Hayır. İkinci dili İngilizce ya da yabancı dili İngilizce olan tüm katılımcılar, kursa katılabilmek için tüm dil becerilerinde yeterlilik göstermelidirler. Bazı okullar öğretmenlerin ana dilinin İngilizce olmasını istemektedir, ancak bu hepsi için geçerli değildir.
Hayır. TESOL, her bir kursiyerine gerçek öğrencilere ders vermek için birçok kez şans verecektir. Böylelikle eğitim boyunca gerçek öğrencilere İngilizce öğreterek deneyim kazanmış olacaksınız.
Kurs, gramer konusundaki eksiklerinizi tamamlayacak bir müfredata sahiptir. Kurs öncesi ödevlerinizden birisi de size sağlanan gramer kitaplarını okumak olacaktır. Kurs sırasında gramerle ilgili birçok öğretim oturumları sunulacaktır.
TESOL, çalışmayı planladığınız ülkenin konsolosluğu ya da elçiliğinden bu bilgileri kontrol etmeniz konusunda size rehberlik eder. www.embassyworld.com web sitesi referans bilgiler için tavsiye edilir.
Online olarak alacağınız TESOL eğitimini dilediğiniz an dilediğiniz yerden internete bağlı bilgisayarınızdan giriş yaparak eğitimini tamamlayabilirsiniz. 6 ay boyunca aktif olan sisteminizi, internette ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
Sizlerin öğretme pratikleri yapacağınız bu derslere katılan öğrenciler, kendilerine ders veren öğretmenlerin bu işte yeni oldukları kendilerine tam olarak tebliğ edilmiş İngilizce öğrenmekte olan genellikle Türk öğrencilerden oluşacaktır. Sınıftaki öğrenci sayısı 12 yi asla geçmemek şartı ile değişkendir.
TESOL Programında her bir kursiyerin bir danışman öğretmeni olmaktadır. Bu öğretmen, öğretim oturumları, gözlemleme ve sizin öğretme pratiklerinizden sorumludur. Eğitmenlerimizin tamamı öğretmen yetiştirme konusunda donanımlı ve deneyimli olmalarının yanı sıra hepsi diploma sahibidir.
Kursun teorik kısımları, modüllerden oluşmaktadır ve her bir modülle ilgili geri bildirim yorumları ve notlandırma yapılacaktır. Verilen modüller için yazılı bir sınav yoktur, değerlendirme modüller üzerinde "sürekli değerlendirme" metodu ile yapılacaktır. Aynı sistem öğretmen pratikleri için de geçerlidir. Kurs sonunda, başarılı adaylar sertifikaları üzerinde aşağıda belirtildiği şekilde derecelendirilecektir :
A1 - Distinction ( Üstünlük, Şeref )
A2 - Excellent ( Mükemmel )
B1 - Very good ( Çok İyi )
B2 - Good ( İyi )
C - Pass ( Geçer)